Zbierajcie i jedzcie młode liście mniszka przed kwitnieniem – to ostatni moment, właśnie teraz, bo mniszek zaczął już zakwitać.
Można listki młodego mniszka zjadać w sałatce lub dodać do smoothie, smak podobny mają do rukoli, ale mniej pieprzny.
Wątroba lubi gorzkie zioła, jak mawiała moja babcia, a mniszek najlepszy! 🙂
A na infografice pokarmy przyjazne wątrobie, które dostępne są praktycznie przez cały rok.
Dbanie o zdrowe serce, zdrowy układ krążenia, zdrową skórę, zdrowe nerki, zdrowy układ rozrodczy, zdrowy mózg i zdrową w ogóle każdą inną część ciała zaczyna się od dbania o zdrową wątrobę.
Przypominam o trwających jeszcze tylko przez kilka dni zapisach na Master Class „Zdrowa Wątroba”, zaczynamy w poniedziałek 10 maja, dostęp do materiałów będzie bezterminowy.
Naturoterapeutka i pedagog, autorka książek, e-booków i szkoleń, założycielka Akademii Witalności, niestrudzona edukatorka, promotorka i pasjonatka zdrowego stylu życia. Autorka podcastu „Okiem Naturopaty”. Po informacje odnośnie konsultacji indywidualnych kliknij tutaj: https://akademiawitalnosci.pl/naturoterapia-konsultacje/
POOWER napisał(a):
Jeśli brak zęba nie zostanie jak najszybciej uzupełniony, proces zaniku będzie postępował, z czasem obejmując także kości szczęki. Tymczasem nawet pojedynczy ubytek stopniowo zmienia rysy twarzy. Kiedy brakuje bocznych zębów, szczęka niejako „przenosi się” w inne miejsce, w efekcie czego skraca się dolny odcinek twarzy. Skóra w obrębie ubytku traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki mimiczne. Jako że zęby są naturalną podporą dla skóry twarzy, pozbawione wsparcia policzki zaczynają się zapadać, a to sprawia, że wyglądamy zdecydowanie starzej. Braki zębowe mogą też powodować zapadanie się kącików ust, co powoduje, że twarz wygląda smutno. To niestety nie wszystko – braki zębowe mają wpływ na poprawną artykulację, zmniejszając wydatnie komfort mówiącego, a u rozmówcy wywołując wrażenie, że rozmawia z kimś znacznie starszym.
Uważasz, że to prawda?
Marlena Bhandari napisał(a):
Jak popatrzymy na bezzębnych, sepleniących staruszków, to pewnie tak właśnie jest. 😉
POOWER napisał(a):
Aż tak źle nie jest 😉
Może wiadomo, które(implanty)są najbezpieczniejsze, jaki rodzaj itp?
Czytałaś wiele książek i czy była w jakiejś może mowa o tym czy dobrze mieć taki implant, czy organizm to dobrze toleruje itp
Marlena Bhandari napisał(a):
Nie czytałam, ale tak na chłopski rozum – jest to zawsze ciało obce, jak by nie patrzeć.
Berna napisał(a):
Marleno, jestem Twoją wierną czytelniczką/fanką od ponad 6 lat. Od tego czasu odżywiam się zdrowo. Pierwsze trzy lata były bardzo rygorystyczne pod względem odżywiania , później więcej jadłam (jem) ziemniaków, fasoli (z puszki niestety), czasami makaron, rzadko chleb żytni. Zdarzały się też inne odstępstwa, ale raczej okazjonalnie. Nie jem mięsa i przetworzonej karmy ze sklepów. Niestety znowu wróciły problemy z egzemą, pęka mi skóra na dłoniach. Regularnie robię posty Dąbrowskiej, były też głodówki na wodzie (w tym jedna 10 dniowa i jedna 7 dniowa). Po ostatnim miesięcznym poście Dąbrowskiej, głównie na surowiźnie bardzo łuszczyła mi się skóra, sypała się ze mnie taka biała „mąka” z całego ciała. Byłam w szoku. Robiłam testy na alergię i nietolerancje pokarmowe i wszystko jest w porządku. Zaczęłam podejrzewać niedoczynność tarczycy, bo na poście objadałam się surowymi, krzyżowymi warzywami. Zrobiłam badania i poza normą mam: TSH 6,540, glukozę 103,8, cholesterol LDL 73,7, MCV 98,5, PLT 134. Badania sprzed 2 lat mieściły się w normie. Dodam, że mam 55 lat (nadal miesiączkuję). Co jeść jak nawet zdrowe jedzenie mi nie służy. Czy moje wyniki są mocno niepokojące?’
Marlena Bhandari napisał(a):
Zajmij się wątrobą, jest to szczególnie ważne w czasie menopauzy i peri-menopauzy, kiedy jeszcze miesiączka jest, ale poziom progesteronu już spada, przez co stajemy w obliczu dominacji estrogenowej, a to z kolei odbija się na pracy wątroby. Niewydolna wątroba przynosi problemy skórne wszelkiego typu.
janek napisał(a):
Zbierajcie i jedzcie młode liście mniszka przed kwitnieniem – Czy obecnie w okresie kwitnienia już są mniej wartościowe, czy dalej można i warto je dodawać do sałatek?
Marlena Bhandari napisał(a):
Można, ale nie są już tak słodkie jak te młode przed kwitnieniem. Po kwitnieniu są bardziej gorzkie.
POOWER napisał(a):
A implanty są bezpieczne dla nas?
Marlena Bhandari napisał(a):
Trzeba je traktować tak jak każde ciało obce wsadzone do środka.
Wojciech napisał(a):
Zbierajcie i jedzcie młode liście mniszka przed kwitnieniem…
Witaj Marleno, dlaczego akurat przed kwitnieniem? Czy pożniej nie są już dobre? A co z korzeniami czy można je zbierać i wyciskać teraz i poźniej do jesieni?
Marlena Bhandari napisał(a):
Korzenie zbieramy wiosną lub jesienią. Liście młode najlepsze w smaku, potem robią się bardzo gorzkie.