Sól Epsom zwana inaczej solą gorzką, epsońską, Epsomit lub angielską – swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Epsom w Anglii, gdzie sól ta była w dawnych wiekach odparowywana z tryskających tam źródeł.

Chemicznie jest to związek (sól) siarki i magnezu, wzór sumaryczny MgSO4*7H2O czyli siedmiowodny siarczan magnezu.

Zastosowanie soli Epsom jest różnorakie. Podobnie jak opisywany wcześniej chlorek magnezu ma dobroczynne działanie na ludzki organizm. Zamiast chloru zawiera jednak siarkę – przyjaciółkę urody: mocnych włosów i paznokci oraz promiennej skóry w szczególności.

Wyglądem przypomina sól kuchenną (chlorek sodu), jednak jest gorzka w smaku (stąd nazwa), jest pozbawiona zapachu, ma neutralne dla skóry pH, podana doustnie działa jak osmotyczny środek przeczyszczający (w mniejszych dawkach żółciopędny).

Do czego może nam być przydatna taka substancja w domu?

Ponieważ obecnie jesteśmy zasypani produktami podtykających nam pod nos swoje wyroby firm chemicznych, kosmetycznych i farmaceutycznych i żyjemy w epoce „gotowców”- nikt już praktycznie nie trzyma soli epsońskiej w domu.

Tymczasem warto ją (podobnie jak chlorek magnezu) zawsze mieć pod ręką, dzięki czemu będziemy nie tylko zdrowsi, ale też zaoszczędzimy mnóstwo pieniędzy.

Jeśli masz problemy z tarczycą to warto unikać dostarczania jonów takich halogenów jak chlor, brom czy fluor, dlatego wtedy lepiej zażywać kąpieli lub wykonać oliwkę magnezową będącą m.in. skutecznym dezodorantem właśnie z siarczanu magnezu (soli Epsom), zamiast chlorku magnezu (od oliwki chlorkowej różni się jednak tym, że będzie zostawiała białe ślady, chlorek śladów nie zostawia).

Z uwagi na zawartość jonów magnezu i siarki sól Epsom ma wielorakie oddziaływanie na nasz organizm: odtruwa, oczyszcza, odmładza, relaksuje, działa antyzapalnie, antybakteryjnie i antyłojotokowo.

O własnościach magnezu i o tym jak ważny jest jego prawidłowy poziom w ustroju dla utrzymania przewlekłego zdrowia już pisałam, wiemy już, że lepiej wchłania się przez skórę niż brany doustnie w formie tabletek.

A co z siarką, do czego nam jest potrzebna?

Otóż siarka bierze udział w wielu przemianach w naszych organizmie. Zapobiega np. nadmiernemu rogowaceniu skóry, rozprzestrzenianiu się zmian na skórze, jest potrzebna dla mocnych włosów i paznokci, zdrowych stawów i skóry głowy (działa antyłupieżowo).

Związki siarki ponadto mają olbrzymie znaczenie w wiązaniu i usuwaniu z ustroju metali ciężkich, które codziennie dostają się do naszego organizmu z zanieczyszczonego środowiska (powietrze, woda, pokarmy), działają synergicznie wraz z selenometioniną i witaminą C, a także magnezem i cynkiem.

Siarka jest naszemu organimowi niezbędna również do produkcji glutationu i metalotionein (cząsteczek wyłapujących jony toksycznych metali).

O znaczeniu siarki mówił na wykładzie Dr Rusell Jaffe, kto zapoznał się z materiałem „Odtruwające działanie witaminy C” ten zdaje sobie sprawę jak niezbędne jest codzienne dostarczanie siarki do ustroju. Sól Epsom obok zdrowej diety jest znakomitym jej źródłem.

Sól Epsom ma od wieków wiele zastosowań: w kuchni, w łazience oraz w ogrodzie. Dzisiaj przegląd najpopularniejszych.

1. Środek na przeczyszczenie – w razie potrzeby rozpuścić płaską łyżkę soli Epsom w szklance letniej wody i wypić (smak obrzydliwy, ale działa). Wizyta w toalecie murowana ponieważ siarczan magnezu wiąże wodę w jelitach (ma działanie osmotyczne). Przydatne do opróżnienia jelit przed badaniami diagnostycznymi przewodu pokarmowego czy też przed zabiegami chirurgicznymi.

Nie używajmy jednak środków na przeczyszczenie na co dzień. W celu regularnych wypróżnień stosujmy prawidłowe (bogate w błonnik) odżywianie.

2. Odstraszacz na ślimaki  w ogrodzie – wystarczy dokoła posypać solą Epsom teren zagrożony inwazją ślimaków aby nieproszeni goście nie niepokoili naszych upraw.

3. Naturalny pestycyd i insektycyd – roztworem soli Epsom spryskujemy nasze roślinki ogrodowe i balkonowe aby pozbyć się robactwa i odstraszyć insekty.

4. Odżywka dla roślin – jako że magnez jest głównym składnikiem chlorofilu bardzo przydatne jest użyźnianie gleby solą Epsom zwłaszcza w przypadku brązowienia np. iglaków lub trawników, ale generalnie wspomaga ona wzrost wszelkich kwiatów (również doniczkowych) czy warzyw: raz na jakiś czas wystarczy je podlać wodą z dodatkiem soli Epsom (łyżka soli na 2 litry wody). Można też użyźnić glebę dodatkiem siarczanu magnezu jeszcze przed zasadzeniem roślin.

5. Sól zmiękczająca pranie – do 4 szklanek soli Epsom dodajemy 20-25 kropli ulubionego olejku eterycznego, na 1 wsad pralki stosujemy 1/4 szklanki.

6. Na ukąszenia komarów – w szklance wody rozpuszczamy 2 łyżki soli Epsom, moczymy gazę lub pieluszkę i robimy okłady.

7. Na oparzenia słoneczne – jak wyżej robimy roztwór z 2 łyżek soli na szklankę wody  i spryskujemy na podrażnioną skórę.

8. Bóle mięśni, stawów, bóle głowy i ogólne zmęczenie – na wannę dobrze ciepłej wody dodajemy 2 szklanki soli Epsom i moczymy się przez 15-20 minut. Dla większego relaksu można dodać swój ulubiony olejek eteryczny. Ponieważ kąpiele z dodatkiem soli Epsom mają wybitnie odprężające działanie, można je stosować również u dzieci „na dobry sen”.

sól epsom

9. Peeling do ciała – garść soli zmieszać z oliwą lub olejem kokosowym, można dodać parę kropel ulubionego olejku eterycznego.

10. Peeling do twarzy – pół łyżeczki soli Epsom wymieszać z niewielką ilością olejku (np. arganowego lub migdałowego), żelu do mycia twarzy albo ewentualnie jakiegokolwiek kremu do twarzy jaki mamy pod ręką. Z uwagi na zawartość siarki peeling działa antytrądzikowo, antybakteryjnie i antyłojotokowo. Jeśli zmieszać sól Epsom w równych częściach z miodem otrzymamy peeling-maseczkę: trzymamy jak maskę na buzi 15-20 minut, masujemy jak peeling, spłukujemy  i podziwiamy w lustrze nasze odnowione, promienne, nawilżone i oczyszczone lico 🙂

11. Jako środek czyszczący do płytek i fug zmieszać w równych częściach sól Epsom i płyn do naczyń: mikstura świetnie czyści płytki i terakotę oraz fugi pomiędzy nimi.

12. Maseczka do włosów – zmieszać równe części dobrego organicznego balsamu do włosów i soli Epsom, nałożyć miksturę równomiernie jak maskę na lekko wilgotne włosy, po 20 minutach dokładnie spłukać. Maseczka działa z uwagi na zawartość siarki antybakteryjnie, antyłupieżowo i antyłojotokowo, przy okazji zwiększa optycznie objętość włosów.

13. Usuwanie drzazg – wcześniejsze namoczenie palca w solance zmiękcza skórę i ułatwia wydobycie drzazgi

14. Na zmęczone i opuchnięte stopy – doskonale po całym dniu spędzonym na nogach odpręży nas kąpiel stóp w roztworze soli Epsom (kilka łyżek soli na miskę wody), kąpiel taka pomoże też na opuchlizny i bóle przy zwichnięciach i stłuczeniach.

15. Na stopy o nieprzyjemnym zapachu lub dotknięte grzybicą – moczenie nóg w solance (kilka łyżek na miskę wody) przez ok. 10-15 minut dziennie pomaga pozbyć się problemu. Przy grzybicy paznokci zabieg należy stosować 3 razy dziennie.

Jaki siarczan magnezu kupować?

Do użytku osobistego na pewno nie ten sprzedawany w sklepach ogrodniczych, ten nadaje się tylko do ogrodu jako odstraszacz na ślimaki. Nie używamy go doustnie ani do celów kosmetycznych, jako że taki ogrodniczy siarczan magnezu może posiadać sporo zanieczyszczeń, w tym metale ciężkie.

Sytuacja jest nieco podobna jak przy chlorku magnezu: ten techniczny czyli używany np. do odladzania zimą pojazdów nie nadaje się do kąpieli czy moczenia stóp.

Najlepszym wyborem będzie zatem zakup czystych chemicznie substancji, czyli oznaczonych  jako „farmaceutyczny” lub „do zastosowań spożywczych”, ew. „CZDA” (czysty do analizy).

Siarczan magnezu o odpowiedniej czystości (czystości farmaceutycznej), sprawdzonej w użytkowaniu przeze mnie, w ekonomicznej kilogramowej torbie jest dostępny również w naszym sklepiku Akademii:

https://sklep.akademiawitalnosci.pl/produkt/sol-epsom-siarczan-magnezu-1-kg

Macie jeszcze inne pomysły na wykorzystanie soli Epsom?

Podzielcie się swoimi doświadczeniami!