Dean Ornish “Spektrum”

Doktor Dean Ornish, amerykański lekarz kardiolog, lekarz prezydenta Billa Clintona, to założyciel i przewodniczący Instytutu Badawczego Medycyny Profilaktycznej w Sausalito w Kalifornii.

Wykłada medycynę na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Kształcił się w zakresie medycyny wewnętrznej w Baylor College of Medicine, w Harvard Medical School, a także w Massachusetts General Hospital. Od ponad trzydziestu lat prowadzi badania kliniczne, jest autorem 6 bestsellerów i felietonistą w “Newsweek’u”. Wyznaczony na członka Komisji Białego Domu do spraw Funkcjonowania Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej.

Program leczniczy Spektrum opracowany przez dra Ornisha – bez względu na to, czy pragniemy zrzucić wagę, obniżyć poziom cholesterolu, zwalczyć postępy poważnej choroby czy też wypracować sobie zrównoważony i radosny tryb życia, jest w stanie diametralnie odmienić nasze zdrowie i samopoczucie.

Najnowsze badania dr Ornisha jako pierwsze udowodniły, że zmiany w naszym trybie życia wpływają też na nasze geny. Uaktywniają te z nich, które powstrzymują schorzenia oraz „wyłączają” inne, zwiększające prawdopodobieństwo raka piersi, chorób serca oraz innych schorzeń.

Wspomniane zmiany trybu życia mogą znacząco zwiększyć produkcję enzymu, który wydłuża nasze telomery – końcówki chromosomów, od których zależy, ile lat będziemy żyli. W miarę jak wydłużają się telomery, wydłuża się i nasze życie. Geny nie decydują o naszym losie!

To pierwszy i póki co jedyny naukowo udowodniony holistyczny program leczenia chorób poprzez zmiany stylu życia, który został objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym (odpowiednik naszego NFZ). Na razie póki co tylko w USA – został dopuszczony do lecznictwa publicznego jako alternatywa dla klasycznych interwencji medycznych jak leki czy operacje.

Na temat programu “Spektrum” pisałam obszernie tutaj. Polecam lekturę – jest to jedna z tych książek, które mogą zmienić twoje życie!

spektrum-książka

Ponadto książka zawiera sto pysznych i łatwych w przygotowaniu przepisów kulinarnych opracowanych przez słynnego kucharza Arta Smitha (kucharz Opry Winfrey), które pomogą w zrzuceniu zbędnych kilogramów, zmianie stylu odżywiania i zwalczeniu postępów poważnych chorób.