dominacja estrogenowa

 

Coraz częściej w swojej praktyce spotykam się z występującym u kobiet zaburzeniem gospodarki hormonalnej o nazwie dominacja estrogenowa (aczkolwiek nie jest to termin medyczny) czyli nadmiar estrogenu w stosunku do progesteronu. Niestety objawy nadmiaru estrogenu są często przez kobiety ignorowane: „tak już mam”, albo „tak ma być, to normalne” – mówią.

Zacznijmy więc od tego, co jest normalne, a co nie jest.

W normalnej sytuacji powinna istnieć równowaga między naszymi głównymi hormonami (estrogenem i progesteronem). Problem zaczyna się wtedy, gdy któryś z nich zaczyna dominować nad drugim zamiast pozostawać w idealnej harmonii. I najczęściej jest nim właśnie estrogen.

Co to jest dominacja estrogenowa? Czy to znaczy, że mam estrogen powyżej normy? Nie! Możesz mieć nawet prawidłowy (a nawet za niski!) poziom estrogenu, ale jeśli nie ma wystarczającej ilości równoważącego go progesteronu, to powstaje „dominacja estrogenowa”.

Bo w hormonach liczy się harmonia i równowaga.

Przyczyn nierównowagi związanej z nadmiarem estrogenu może być wiele (to temat na osobny artykuł), ale można mówić o trzech najważniejszych:

1. Ksenoestrogeny czyli związki estrogenopodobne (ale także sztuczne estrogeny w pigułkach antykoncepcyjnych). Przyczepiają się do tych samych receptorów i udają nasze własne estrogeny.

2. Stres (bo progesteron jest wtedy „podkradany” by wytworzyć kortyzol, hormon stresu).

3. Nieprawidłowości w układzie pokarmowym (wątroba która wydala ewentualny nadmiar estrogenów oraz  jelita, bowiem jednym z głównych regulatorów krążących estrogenów  jest mikrobiom jelitowy, czyli tzw. estrobolom) a także kiepskie zdrowie metaboliczne (np. insulinooporność). Generalnie zdrowie jelit i wątroby jest jednym z najważniejszych filarów zdrowia hormonalnego.

Chociaż problem nadmiaru estrogenu w przeważającej mierze dotyka kobiety, tego typu brak równowagi hormonalnej (nadmiar estrogenu w stosunku do testosteronu)  wywołuje problemy zdrowotne również u mężczyzn (np. ginekomastia, choroby sercowo-naczyniowe, problemy z erekcją i płodnością, nowotwór prostaty).

Dzisiaj skupię się na dominacji estrogenowej u kobiet.

Jakie są objawy dominacji estrogenowej czyli nadmiaru estrogenu w stosunku do progesteronu?

Oto 10 najczęściej występujących objawów (ale nie muszą występować wszystkie jednocześnie).

 

1. Tycie w biodrach i trudności by schudnąć

 

Estrogeny tuczą. Jednym z głównych objawów dominacji estrogenów jest przyrost masy ciała, zwłaszcza w okolicy bioder i ud. Homeostaza estrogenu jest niezbędna do utrzymania zdrowej wagi. Często występują również refluks (estrogeny rozluźniają mięsień dolnego zwieracza przełyku), wzdęcia lub trudności w chudnięciu, a także zatrzymywanie wody w organizmie.

 

2. Tkliwość piersi i/lub piersi włóknisto-torbielowate

 

Piersi są wrażliwe na zmiany hormonalne. Bolesność i tkliwość piersi, szczególnie w dniach poprzedzających miesiączkę, może być spowodowane wysokim poziomem estrogenu w stosunku do progesteronu. Jest to też oznaka niedoboru jodu, ponieważ jod ma silne własności antyestrogenowe.

 

3. Nieregularne i/lub obfite okresy

 

Wysoki poziom estrogenów może powodować „zapętlenie” w układzie hormonalnym odpowiedzialnym za utrzymanie regularnych miesiączek. W rezultacie okres może pojawić się wcześniej lub później niż zwykle. Może być też bardzo obfity i bolesny.

Jednym z głównych zadań estrogenu jest budowanie wyściółki macicy. Jeśli mamy nadmiar estrogenu, może to dodatkowo wzmocnić wyściółkę i przyczynić się do naprawdę ciężkich miesiączek.

 

4. Problemy z cerą i włosami

 

Przy dominacji estrogenów możesz mieć problem z trądzikiem dorosłych a także z włosami, które są słabe, łamliwe, wypadają. Kiedy mieszki włosowe są narażone na nadmiar estrogenu, mogą się zamknąć i przestać reagować na „polecenia wzrostu”. Stare włosy wypadają,  a nowe nie rosną.

Jeśli jako kobieta dorosła masz tendencję do pojawiania się trądziku (szczególnie w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego lub w okolicach owulacji), to może to być związane z estrogenem (trądzik hormonalny).

Dbaj o zdrowie metaboliczne! Insulina to kolejny ważny hormon, który może przyczyniać się do powstawania trądziku. Insulina to hormon odpowiedzialny za zarządzanie poziomem cukru we krwi. Chronicznie podwyższony poziom insuliny może nie tylko przyczyniać się do trądziku, ale i do zespołu policystycznych jajników.

 

5. Bóle głowy

 

Hormony wpływają na to, jak my, ludzie, postrzegamy i przetwarzamy ból. Typową ludzką reakcją biochemiczną na ból jest uwalnianie endorfin, które pomagają blokować sygnały bólowe mózgu. Jednak wahania hormonalne wprowadzają duże zamieszanie do tego systemu. Skutkiem tego są często występujące bóle głowy.

 

6. Spadek libido

 

Nie przeprowadzono zbyt wielu badań na temat związku między wysokim poziomem estrogenu a popędem seksualnym. Jednak biorąc pod uwagę niezliczone fizyczne i psychologiczne komplikacje spowodowane dominacją estrogenów, to odkrycie nie powinno dziwić.

Często kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne porzucają je z tego powodu, że zabezpieczeniem przed ciążą okazuje się „efekt uboczny” pigułki czyli spadek libido. Niby już można bezpiecznie, ale się nie ma ochoty. A przecież nie na taki rozwój wydarzeń liczyły kiedy decydowały się na pigułkę. Miało być i bezpiecznie, i przyjemnie.

 

7. Zaburzenia nastroju, pamięci i koncentracji.

 

Częste wahania nastroju (szczególnie w okresie tuż przed miesiączką), zachcianki pokarmowe (szczególnie zwiększona chęć na słodycze), zaburzenia pamięci, a także uczucie „mgły mózgowej” i trudności z koncentracją – to wszystko również może być objawem dominacji estrogenowej.

 

8. Problemy ze snem lub uczucie rozdrażnienia

 

Podczas gdy progesteron jest hormonem wyciszającym, to estrogen wręcz przeciwnie – jest hormonem pobudzającym. Dlatego może pojawić się uczucie rozdrażnienia w ciągu dnia, a z kolei w nocy problemy ze snem (trudności w zaśnięciu, wybudzanie, uczucie zmęczenia po wstaniu).

Szczególnie jest to zauważalne przez kobiety w okresie okołomenopauzalnym, ponieważ w tym okresie naszego życia najpierw spada nam gwałtownie poziom progesteronu, podczas gdy poziom esterogenu jest ciągle przez jakiś czas względnie wysoki.

A teraz będą ostatnie dwa objawy, które już nie są takie „lajcikowe” i rozwijają się wtedy, kiedy zaniedbujemy pozostałych osiem objawów wczesnych, które co prawda utrudniają nam życie, ale jeszcze nie można tego nazwać żadną chorobą. Można to załatwić łykając jakieś tabletki, proszki czy suplementy, a  z włosami iść do fryzjera czy do kosmetyczki z cerą.

Porzućmy jednak myślenie, że to wszystko jest normalne. A szczególnie, że to jest normalne by przed miesiączką czuć się źle, zajadać smuteczki słodyczami, a podczas miesiączki zwijać się z bólu, łykać środki przeciwbólowe obciążając sobie wątrobę i zużywać kilka paczek podpasek. I tak miesiąc w miesiąc.

Nie, to nie jest normalne.

Sprawy wkraczają w pewnym momencie w dużo poważniejszy etap, czyli pojawiają się już prawdziwe choroby.

 

9. Dominacja estrogenowa a problemy z tarczycą

 

Długotrwała ekspozycja na nadmierne estrogeny może prowadzić do problemów z tarczycą. Dzieje się tak dlatego, że wysoki poziom estrogenu we krwi sygnalizuje wątrobie zwiększenie produkcji globuliny wiążącej tarczycę (TBG). Jest to białko inhibitorowe, które wiąże się z hormonem tarczycy, zmniejszając ilość T3 i T4 dostępnych do wykorzystania przez komórki. Wkrótce pojawić się może niedoczynność tarczycy.

A po drugiej stronie medalu mamy zaostrzenie dominacji estrogenów w niedoczynności tarczycy. A dzieje się tak dlatego, że estrogen musi najpierw zostać rozłożony przez wątrobę, aby mógł zostać wydalony przez organizm. Niedoczynność tarczycy spowalnia tę drogę eliminacji i powoduje nagromadzenie estrogenu – tworzy się błędne koło.

Nadmiar estrogenów może też prowadzić do wzrostu przeciwciał anty-TPO i przeciwciał anty-TG czyli rozwoju autoimmunologicznych chorób tarczycy (Hashimoto).

 

10. Problemy ginekologiczne: torbiele jajnika i piersi, polipy, mięśniaki, nowotwory, poronienia, bezpłodność…

 

U kobiet narażonych na dominację estrogenową z biegiem czasu rozwijają się różne problemy ginekologiczne takie jak torbiele jajnika, torbiele piersi, polipy i mięśniaki, a także w końcu nowotwory piersi lub narządów rodnych. Konwencjonalne drogi leczenia to podawanie farmakologii (np. sztuczny progesteron) lub chirurgia. Czyli leczenie objawowe, a nie przyczynowe. Dominacja zostaje i problemy nawracają.

Dodatkowo gdy ma miejsce dominacja estrogenowa, to kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem, ponieważ progesteron jest hormonem odpowiedzialnym za utrzymanie ciąży. Rozwiązanie  konwencjonalne to sztuczne zapłodnienie – czyli znowu leczenie objawowe zamiast przyczynowego.

Naturalne sposoby na nadmiar  estrogenów są dużo skuteczniejsze bowiem sięgamy do przyczyny: usuwamy najpierw to, co szkodzi (ksenoestrogeny), naprawiamy dietę, wzmacniamy wątrobę i wydzielanie żółci, regulujemy pracę układu pokarmowego i mikrobiom jelitowy, pracujemy ze stresem aby nam nie kradł progesteronu i dbamy o rytmy dobowe. Organizm sam się naprawia gdy mu stworzymy odpowiednie warunki. Dominacja estrogenowa ustępuje miejsca hormonalnej równowadze.

Słuchaj uważnie sygnałów swojego ciała. Jeżeli zauważysz u siebie któreś z pierwszych ośmiu objawów, to nie ignoruj ich, bo skończy się na pozostałych dwóch, a z nich jest już dużo trudniej wyjść niż z dominacji estrogenowej, z którą można poradzić sobie metodami naturalnymi.

To nie oznacza, że nie mamy korzystać z pomocy lekarzy. To oznacza, że możemy dużo zrobić aby to co nam oferują nie było nam potrzebne.

 

Bibliografia:

1. Sara Gottfried „Sposób na hormony”

2. B. Kleine-Gunk „Hormony kobiety”

3. G. H. Heepen „Hormony pod kontrolą”

4. M. Wilk, H. Wilk „Żyj w zgodzie ze swoimi hormonami”

5. M. Nicotra „Hormony”

6. V. Edgson „Zdrowe hormony”