Jak dbać o tarczycę? Jeśli masz problemy z tarczycą, to uwierz mi: to nie chodzi o Twoją tarczycę. Pamiętasz jak mówiliśmy o trzech rodzajach stresów?

Pomyśl tylko: rodzisz się ze zdrową tarczycą, czyż nie jest Twoim naturalnym prawem mieć ją zdrową do końca życia? Oczywiście, że jest!

Dlaczego zatem dzieje się tak, że organ zaczyna szwankować w jakimś  momencie Twojego życia?

Co było wyzwalaczem, który to spowodował, jakie procesy metaboliczne uległy zaburzeniu i dlaczego?

Podpowiem Ci: czynnikiem wyzwalającym był stres, we wszystkich swoich trzech odsłonach (fizyczny, chemiczny i emocjonalny). Spowodował zachwianie całej równowagi hormonalnej (głównie z powodu nadmiaru kortyzolu) i wyczerpanie nadnerczy.

Stres powoduje też wzmożone zapotrzebowanie na rozmaite witaminy i minerały, a jeśli ich nie otrzyma tyle, ile ich na daną chwilę potrzebuje, to powstają niedobory, co dalej nakręca całą spiralę nieszczęść, nie pozwalając organom prawidłowo wykonywać swoich zadań. 

Jeśli chcemy spiralę odkręcić to musimy wiedzieć co ją najpierw nakręciło, prawda? Najlepszą rzeczą jednak jest jak zawsze profilaktyka. W przypadku profilaktyki tarczycowej sprawdza się to samo co w przypadku każdej innej choroby cywilizacyjnej czyli np. profilaktyki antynowotworowej czy antycukrzycowej: pełna witamin i minerałów zdrowa dieta, zdrowy sen, umiarkowana ilość ruchu i… pogoda ducha.

Poniższa infografika pokazuje czynniki mające wpływ na prawidłową pracę tarczycy i daje pewien obraz jak dbać o ten ważny narząd, aby nie dopuścić do zaburzeń w jego funkcjonowaniu.

O tym jak dbać o tarczycę pisze też Suzy Cohen w swojej książce “Tarczyca. Diagnoza i leczenie”, książka jest do nabycia tutaj: [klik].

jak dbać o tarczycę