NOTATKI DO PODCASTU
O czym się dowiesz z tego odcinka:
✅ Skąd wiedzieć czy aby na pewno mamy uregulowane rytmy dobowe?
✅ Różne czynniki zaburzające sen (oprócz zmian hormonalnych).
✅ 7 rzeczy, które warto robić przed snem.
✅ 7 rzeczy, których nie polecam robić przed snem
✅ Dobrodziejstwa kołdry obciążeniowej.
ZASOBY WYMIENIONE W TYM ODCINKU
🔴 Zapisz się na mój bezpłatny newsletter by nie przegapić kolejnego odcinka podcastu: https://AkademiaWitalnosci.pl/biuletyn
🔴 Podcast odc. 26: Najcenniejsza waluta naszego zdrowia: https://akademiawitalnosci.pl/OkiemNaturopaty26
🔴 Jak spać by się wyspać? Tego uczę na szkoleniu „Zdrowy Sen”: https://akademiawitalnosci.pl/ZdrowySen
jazzfanka napisał(a):
Dziękuję bardzo za kolejny wartościowy podcast. Bezsenność jest moją zmorą od ponad 20 lat, więc tym bardziej cenny dla mnie materiał.
Marlena Bhandari napisał(a):
Bardzo się cieszę, że podcast był pomocny! ❤️
Andzia napisał(a):
Witam, mam pytanie odnośnie IBS i FODMAP.
Mowi się o wyeleminowaniu np czosnku, fasoli, brokula lub burakow surowych itp.. A dlaczego? skoro tez wiadomo,że przyczyną IBS sa pasożyty.. Nom, a one chyba takich rzeczy jak czosnek nie lubią, to mozna jesc przynajmniej czosnek niedzwiedzi? Z tamtego mam zrezygnowac? Co z kiszonkami i brokułem? (taki brokul zmniejsza estrogen, a mnie by sie to przydało) skoro tez pasozyty tego nie lubią, a lekarze mowia aby ich nie jesc przy IBS… To jak w końcu jest?
Proszę o odpowiedz Pani Marleno, pani sie zna jak mało kto 😉
Lekarz mowi,ze genetycznie te IBS, a slyszłam ,że pasożyty są jego przyczyna? To jak jest?
Marlena Bhandari napisał(a):
Przyczyny zespołu jelita drażliwego (przez pewnego polskiego profesora pieszczotliwie nazywanego Zespołem Jelita Sponiewieranego, zresztą bardzo celne określenie) nie zostały przez naukę wystarczająco wyjaśnione i nie został wskazany decydujący czynnik wyzwalający objawy, dlatego też chorobę zaliczono do idiopatycznych (przyczyna nieznana), a akademickie leczenie jest, jakie jest – czyli jak zwykle objawowe, albo trwa doszukiwanie się winnego gdzieś tam w genach.
Jak się rozprawić z IBS, jakie w tym celu zrobić badania i o co zadbać – uczyłam na szkoleniu „Zdrowy Układ Pokarmowy”: https://kursy.akademiawitalnosci.pl/sklep/szkolenie-master-class-zdrowy-uklad-pokarmowy/
Pasożyty mogą (ale nie muszą przyczyniać się do IBS), a jeśli mamy podejrzenia, to po prostu robimy diagnostykę aby wiedzieć na czym stoimy. Jakie badania w tym kierunku wykonać uczyłam na warsztatach „Pasożyty i toksyny”: https://kursy.akademiawitalnosci.pl/sklep/warsztaty-pasozyty-i-toksyny/
Dieta FODMAP jest opcją przy IBS i nie wszyscy dobrze ją tolerują. W razie gdy samodzielnie nie ogarniamy diety warto skorzystać z usług dietetyka, który dla nas profesjonalnie rozpisze indywidualną dietę.
Leszek napisał(a):
Kołdra obciążeniowa – czy może polecić Pani producenta? , na jakie parametry kołdry należy zwrócić szczególną uwagę?
Pozdrawiam
Leszek
Marlena Bhandari napisał(a):
Odpisałam na maila. 🙂
Deta napisał(a):
Marleno, mam skończone 56 lat, rok temu miałam ostatnią miesiączkę. Myślałam, że będę należeć do szczęściar, których żadne objawy klimakterium nie sięgną, jednak nie do końca się udało. Mniej więcej od roku mam problemy z zaśnięciem i wybudzam się w nocy. Jestem tym bardzo zmęczona i cały czas chce mi się spać. Odżywiam się w 100% roślinnie i bezglutenowo, w większości na surowo. Jem siemie lniane, macę i od tygodnia smaruję się kremem z progesteronem. Staram się stosować do wszystkich Twoich rad, jest chyba troszkę lepiej. Mam pytanie, czy mogę robić sobie drzemki w ciągu dnia? Staram się ich nie robić, żeby w nocy nie mieć problemów z zaśnięciem, ale zauważyłam, że nie ma to większego wpływu na moją bezsenność. Kładę się spać o 22-23, ale zasypiam po ok. 2 godzinach. W nocy wybudzam się 2-3 razy, a o 5.30 trzeba wstawać do pracy. Jestem bardzo zmęczona, w pracy przed komputerem „zasypiam”.
Marlena Bhandari napisał(a):
Tak, krótkie drzemki są dobrą metodą uzupełniania deficytów snu.
zibi napisał(a):
Witam.
1.Uderzeniowe dawki D3K2 mk7 0 18/19 godzinie,o 21 zaczyn sie ziewanie.(25/50 tys jedn)
2.WU (WODA UTLENIONA),pobierana na czczo do 18,
3.Inhalacje WU tak do 18,takze wzmagaja sennosc pozniej(dotlenienie)
4.Szklanka letniej wody ze szczypta zdrowej soli klodawskiej/himalajskiej/morskiej
5.Goraca kapiel w chlorku magnezu z dodatkiem soli Epsom,soli morskiej +olejki eteryczne.
6.Woda Donat(1020 mg magnezu w litrze) oczywiscie trzeba ja mieszac z inna woda.
Pozdrawiam ,;)
Marlena Bhandari napisał(a):
Zibi 🤩
Wiesława napisał(a):
Bardzo ale to naprawdę bardzo dziekuje za ten wpis! Jestem osobą, która od wielu lat zmaga sie z bezsennoscia, byc moze to mi pomoze. Pozdrawiam.