Chyba wszyscy kochamy ziemniaczki! A zimna pora roku jest doskonała na pyszne, ziemniaczane potrawy przyprawione rozgrzewającymi przyprawami.

Tak więc dzisiaj przepis na takie właśnie danie, wszyscy w domu bardzo je lubimy.

Ma jeszcze tę zaletę, że jak coś zostanie, to można zblendować używając jako pastę do pieczywa – smakuje wybornie również na zimno w tej właśnie formie.

Jest to indyjskie danie Palak Aloo (palak to w języku hindi szpinak, aloo – to ziemniaki).

Przepis  zdrowy, łatwy, sycący, przepyszny – prosto z Indii od Kuzyna Hindusa! ❤️

Główne składniki tej potrawy to ziemniaki oraz szpinak. Nie tylko w Polsce jak się okazuje kochamy ziemniaczki, bo w Indiach również.

Polska zajmuje godne ósme w świecie miejsce w uprawie ziemniaka, a Indie drugie (ale Indie mają powierzchnię jak cała Europa, więc nasze ósme miejsce jest super!).

Czy ziemniaki są zdrowe?

Oczywiście! W jednej z Niebieskich Stref (Ikaria) stulatkowie spożywają ziemniaki namiętnie. Nie mówiąc o tym, że jest to warzywo niezmiernie cenione w antyrakowej kuchni gersonowskiej.

Ziemniaki są zdrowe i niskokaloryczne (ok. 80 kcal/100g) pod warunkiem, że nie będziemy ich polewać toną tłuszczu czy ciężkich sosów.

Lub jadać jako smażone na głębokim tłuszczu frytki lub czipsy (a jeśli już się od czasu do czasu skusimy, to użyjmy urządzenia do “smażenia” gorącym powietrzem, gdzie dodaje się symboliczne ilości tłuszczu – jest to tzw. airfryer, czyli smażalnica powietrzna).

Ziemniaki są zasadotwórcze, mają sporo błonnika, potasu, cynku, magnezu, manganu, witamin z grupy B oraz witaminę C.

Szpinak z kolei jako warzywo o zielonych liściach to bogate źródło witaminy K, folianów, witamin z grupy B, witaminy C, magnezu, wapnia, miedzi, potasu, manganu, selenu, żelaza.

W przepisie są też pełne antyutleniaczy orientalne przyprawy.

Jeśli danie ma smakować tak jak powinno, to nie obędzie się bez dobrej jakości przyprawy Garam Masala, stanowiącej podstawę indyjskiej kuchni.

Najczęściej niestety spotkamy w sklepach marną wersję Garam Masali, gdzie jest pięć składników na krzyż (no, w porywach powiedzmy, że do ośmiu).

Ale to nie ten aromat – umówmy się, taka Garam Masala dla ubogich. 😉

Najlepszą recepturę na Garam Masalę ma Kuzyn Hindus – aż 12 fenomenalnie skomponowanych w odpowiednich proporcjach składników. Ta receptura funkcjonuje w jego rodzinie od pokoleń – prawdziwa głębia smaku.

Jeśli do potrawy Palak Aloo dodacie tej właśnie Garam Masali, to zachwycający efekt gwarantowany!

Możecie zakupić ją tylko w jednym miejscu w internecie: tutaj  – [KLIK].

Zobaczcie jak prosto i szybko się to danie przyrządza (po przejściu do serwisu Youtube, klikając w napis “Youtube” w prawym dolnym rogu filmiku, znajdziecie pod filmem wymienione wszystkie potrzebne składniki).

Spróbujcie – zakochacie się w takiej wersji ziemniaków. 😍

Smacznego! 🙂