Przez wiele lat kupowałam sodę oczyszczoną w sklepie spożywczym. W paczuszce kosztującej ok. złotówkę było zaledwie kilkadziesiąt gramów sody.

Wtedy jeszcze nie byłam świadoma w jaki sposób i do czego sodę w domu można wykorzystać, cena wydawała się niska, a jedna paczuszka zalegała w kuchennej szafce całymi tygodniami, rzadko kiedy używana (najczęściej do pieczenia).

Teraz już wiem, że soda ma zastosowań wręcz setki – i dla domu i dla urody czy dla zdrowia nawet, a sodę trzymam na wierzchu kuchennej szafce w dużym szklanym słoju, kupowanie zaś jej w małych paczuszkach odeszło do historii.

Soda to rzecz, której warto kupić od razu kilogram (lub nawet więcej na zapas) po zdecydowanie bardziej korzystnej cenie niż 15-25 zł/kg (po tyle wychodzi gdy kupujemy ją w mikroskopijnych opakowaniach w spożywczym), bo schodzi jej przy normalnym użytkowaniu minimum kilo na miesiąc, a termin ważności ma długi.

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu) spożywcza, bez dodatku antyzbrylaczy w opakowaniu 1 kg (worek foliowy)  to koszt 6,99 zł. Koszt dostawy firmą kurierską DHL to 16 zł (w przypadku płatności przy odbiorze 22 zł). Można zamówić także do Paczkomatu.  Soda nie zawiera aluminium ani żadnych metali ciężkich.

Do czego w domu soda jest niezbędna? Część zastosowań opisałam już na witrynie w moich artykułach. Na przykład:

– do usuwania pestycydów z powierzchni warzyw i owoców

– do zrobienia domowej pasty do zębów

– do wypieków, np. zdrowych domowych pierniczków

– do zrobienia domowej pasty czyszczącej za grosze (przy okazji robienia płynu enzymatycznego z cytrusowych skórek)

– do mycia włosów metodą no-poo

Ponadto soda jest od niepamiętnych czasów domowym sposobem doraźnym na zgagę (tzw. „sodka”), wystarczy 1/2 łyżeczki sody rozpuścić w szklance wody i wypić.

Jest też świetna jako domowy kosmetyk: szklanka sody rozpuszczona w wannie spowoduje, że kąpiel stanie się momentem prawdziwego odprężenia, a skóra nabierze miękkości i gładkości – tym większej, gdy jeszcze dodatkowo sodę wykorzystamy podczas kąpieli jako peeling (papkę z sody zmieszanej z wodą można używać jako peeling szczególnie przy cerze trądzikowej, również do twarzy), taka kąpiel z dodatkiem sody jest też wybawieniem dla niemowląt gdy wystąpi pieluszkowe podrażnienie skóry na pośladkach.

Jeśli zaś akurat skończył Ci się dezodorant i nie wiesz co począć, to wetrzyj pod świeżo umyte pachy nieco sody – jest znakomitym neutralizatorem brzydkich zapachów i pozwoli Ci czuć się świeżo przez cały dzień.

Ponieważ soda to substancja higroskopijna i ma generalnie własności neutralizujące zapachy – można jej użyć również jako środek do usuwania niechcianych zapachów wszędzie tam gdzie powstają.

Wstawienie miseczki z sodą do lodówki lub zamrażarki zastąpi drogie komercyjne pochłaniacze zapachów. Dosypanie sody do kuwety kota pozwoli mu korzystać ze swojej „toalety” dłużej w poczuciu czystości, bez przykrych zapachów.

Umycie dłoni sodą zamiast mydłem pomoże pozbyć się uciążliwych woni np. cebuli czy ryby.

Aby usunąć zapachy z deski kuchennej wkładamy ją do zlewu, posypujemy starannie sodą oczyszczoną, a następnie polewamy ostrożnie miejsce przy miejscu octem i pozwalamy zajść reakcji chemicznej (wytworzy się piana). Zostawiamy tak na godzinę (można i na noc), po czym spłukujemy obficie czystą bieżącą wodą pocierając szorstką gąbeczką i gotowe – deseczka jak nowa. Zdezynfekowana i pozbawiona kuchennych odorów, w dodatku bez stosowania agresywnych środków chemicznych.

Nie wyobrażam sobie na dzień dzisiejszy funkcjonowanie bez sody oczyszczonej w domu.

Tyle korzyści dosłownie za grosze! 🙂

soda spożywcza

Soda oczyszczona jaką mam w ofercie ma następujące cechy:

Nazwa: wodorowęglan sodu

Wzór chemiczny: NaHCO3

Numer CAS: 144-55-8

Numer WE: 205-633-8

Gatunek: spożywczy – bez dodatku antyzbrylaczy

Soda jest substancją higroskopijną, łatwo chłonie wilgoć. Warto zatem po zakupie przesypać ją do szczelnie zamykanego słoika, tym bardziej, że „moja” soda jest pozbawiona dodatku jakichkolwiek antyzbrylaczy.

Jeśli jednak soda złapie wilgoć i powstaną w sodzie podczas jej przechowywania małe grudki, to bardzo łatwo rozkruszyć je można między palcami, nie jest to nic strasznego ani też nie świadczy o wadliwości sody (wręcz przeciwnie – to właśnie sypka, gładziutka i pozbawiona grudek soda powinna budzić naszą czujność, ponieważ z reguły dodatkowe antyzbrylające substancje niestety zawiera).

Aby uniknąć zbrylania najlepiej przechowywać sodę z dala od źródeł wilgoci, zamkniętą w jakimś szczelnym pojemniku.

Przejdź do sklepu

W razie pytań lub wątpliwości piszcie do mnie na adres:

kontakt[małpa]akademiawitalnosci.pl