Jakie są rodzaje stresu? Popularnie stres kojarzy się ze stresem emocjonalnym: nerwowość, podrażnienie, niepokój, napięcie, przygnębienie, bezsilność itd.

Tymczasem nasz organizm identycznie reaguje nie tylko na stres natury emocjonalnej.

Bodźce stresowe mogą mieć jednak rozmaitą naturę i w każdym przypadku reakcje adaptacyjne organizmu na bodziec stresowy będą zbliżone.

Czy więc się np. skaleczymy, weźmiemy jakiś lek, nasmarujemy skórę pełnym chemii kosmetykiem, zapalimy papierosa, zjemy nienaturalną przetworzoną żywność, wypijemy drinka, czy też wkurzy nas rachunek za prąd albo mamy w perspektywie ślub czy wyjazd na wakacje – wszystko to są stresory zaburzające homeostazę (równowagę) i wymagające od naszego ustroju podjęcie natychmiastowych działań adaptacyjnych.

Jakie to działania?

Serce przyspiesza rytm, wzrasta ciśnienie krwi, wzrasta poziom cukru i LDL („zły” cholesterol”) we krwi, a nadnercza zaczynają produkować w odpowiedzi jako czynnik ochrony kortyzol działający przeciwzapalnie, wzrasta też poziom innych hormonów stresu (adrenalina, noradrenalina).

To powoduje z kolei, że wydajność systemu immunologicznego ulega zmniejszeniu, spada ukrwienie narządów wewnętrznych, zatrzymana zostaje regeneracja komórek, wzrasta poziom TSH (Thyroid-stimulating hormone) przez co zaburzeniu ulegają funkcje tarczycy.

czynniki stresu

Stres fizyczny: urazy i wypadki, zabiegi i operacje, choroby zakaźne i przewlekłe, niewystarczająca ilość snu, za mała lub za duża aktywność fizyczna, otyłość lub wygłodzenie, izolacja lub natłok, hałas, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, promieniowanie z wszelkiego typu urządzeń elektronicznych.

Stres chemiczny: obce i niepożądane substancje chemiczne dostające się do ustroju drogą pokarmową, oddechową lub transdermalną (przez skórę): zanieczyszczone spalinami powietrze, przetworzona żywność i napoje, narkotyki, alkohol, papierosy, leki, szczepionki, kosmetyki, chemia domowa, pestycydy.

Stres emocjonalny: wydarzenia, którym przypisujemy moc zaburzania naszej sfery emocjonalnej.

Większość chorób degeneracyjnych jakie dotyka dzisiejsze społeczeństwa to nic innego jak reakcja obronna organizmu na długotrwały i powtarzający się stres: fizyczny, chemiczny i emocjonalny.

Usuwając stresory przywrócić można ponownie homeostazę czyli odzyskać stan zdrowia.

Im lepiej nauczysz się na co dzień zarządzać wszystkimi trzema rodzajami stresu, tym większą zdobywasz szansę na bycie człowiekiem zdrowym, szczęśliwym i długowiecznym.

Niech homeostaza będzie z Tobą! 🙂