Test na odwodnienie, który wszyscy znają, to po prostu obserwacja koloru moczu: kolor jasny (słomkowy, żółty) oznacza dobre nawodnienie, podczas gdy kolor ciemniejszy oznacza odwodnienie.

Wiadomo też, że jeśli odczuwamy pragnienie, to już jesteśmy odwodnieni.

Jak jeszcze można sprawdzić czy jest się odwodnionym?

Są jeszcze dwie metody, może nieco mniej znane. A najlepsze w nich jest to, że żadna z nich nie wymaga nie tylko wizyty w aptece, ale nawet wizyty w toalecie. 😉

Te dwie metody to:

  • test skóry
  • test paznokcia

Te dwa testy pokazują nawodnienie na poziomie komórkowym. Bo nie wystarczy samo picie ośmiu szklanek wody dziennie!

Woda może przelecieć przez nas, mocz będzie miał jasny kolor,  ale to jeszcze nie znaczy, że zdołaliśmy nawodnić nasze komórki.

Dobrym probierzem jest właśnie nasza skóra i nasze paznokcie. W kilka sekund możemy poznać prawdę na temat naszego nawodnienia na poziomie komórkowym.

Zobaczmy zatem jak zrobić te proste testy.

Test skóry na nawodnienie

Test skóry robimy w ten sposób, że pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym chwytamy fałd skóry (np. na dłoni) i trzymamy 5 sekund, po czym uwalniamy go.

Skóra dobrze nawodniona wróci na swoje miejsce nie pozostawiając zmarszczki, podczas gdy skóra człowieka odwodnionego pozostawia widoczną zmarszczkę – skóra jest uniesiona po zwolnieniu nacisku.

Test paznokcia na odwodnienie

Test paznokcia również jest prosty i szybki.

Po prostu między kciukiem a palcem wskazującym jednej ręki uciskamy paznokieć palca wskazującego drugiej ręki przez 5 sekund, dość mocno – aż stanie się biały, a następnie uwalniamy ucisk.

Obserwujemy czas po którym kolor naszego paznokcia wróci do poprzedniego: jeśli wróci w czasie 1-2 sekundy, to nasze komórki są dobrze nawodnione.

Natomiast dłuższy czas (powyżej 2 sekund) wskazuje na odwodnienie organizmu.

Jak się nawodnić?

Pamiętaj, że wodę najlepiej jeść, a nie tylko pić. Warzywa i owoce stawiaj na pierwszym miejscu: składają się głównie z wody.

Dlaczego warzywa i owoce, a nie woda z butelki? Woda w warzywach i owocach znajduje się w tzw. czwartym stanie skupienia.

Dokładnie taka jest w naszych komórkach, co odkrył badacz dr Gerald Pollack kilka lat temu. Jego witryna znajduje się tutaj.

Zobacz gdzie znaleźć najwięcej wody w warzywach i owocach.

Po zimie, na przedwiośniu możemy być odwodnieni na poziomie komórkowym. Wbrew pozorom nie tylko lato sprzyja odwodnieniu.

 

test na odwodnienie