Czy wiesz w jakim stanie jest aktualnie Twoje zdrowie?

Czasem lubimy rozmaite niemiłe dolegliwości zwalać na stres, upływające latka czy porę roku – tym bardziej gdy wszystkie badania mamy niby „w normie”. Znam to – przeszłam przez to.

Tymczasem prawda jest bardzo prosta do ogarnięcia: jeśli ktoś cieszy się idealnym zdrowiem, to funkcjonuje na tip-top przez 365 dni w roku.

W przeciwnym razie jego zdrowie jest co najwyżej przeciętne.

A jakie jest Twoje zdrowie? Idealne czy przeciętne?

Pomocna w oszacowaniu będzie przygotowana przeze mnie checklista zdrowia. ✅

Co to w ogóle jest checklista?

To inaczej lista kontrolna (lista sprawdzająca).

Lista kontrolna to potężne narzędzie pozwalające na kontrolę skuteczności naszych działań. Pozwala ustalić priorytety, wyznaczyć cele i zorganizować podejmowane działania.

Checklisty funkcjonują w wielu dziedzinach życia.

Od spraw domowych (np. lista rzeczy do zabrania na wakacje) po świat medycyny (np. checklista na sali operacyjnej), biznesu (np. checklista procesu produkcyjnego) czy w końcu lotnictwo (np. checklista lądowania dla pilota).

Podstawowa checklista zdrowia to narzędzie niezbędne w celu porównania stanu istniejącego ze stanem wzorcowym (zdrowie idealne), opisanym tą listą.

Jeśli aspirujesz do tego by cieszyć się idealnym (przewlekłym!) zdrowiem (zamiast trafić do grupy zwiększonego ryzyka na załapanie się na jakąkolwiek przewlekłą cywilizacyjną chorobę) – to trzymaj  checklistę zdrowia zawsze na oku. 👁

A najlepiej naucz się jej na pamięć! 🧠

Przeanalizuj poniższą infografikę, dzięki której możesz ocenić swój aktualny stan zdrowia na podstawie siedmiu najważniejszych wyznaczników.

Jeśli z czystym sumieniem jesteś w stanie postawić „ptaszka” przy każdym z tym punktów – gratulacje! Cieszysz się idealnym zdrowiem – dokładnie jak natura chciała. Tak trzymaj! 👏

Ale jeśli choć jeden z punktów z checklisty w jakimś stopniu szwankuje – to czeka Cię trochę pracy nad szeroko pojmowanym stylem życia. I nie ma na co czekać.

Pamiętaj, że natura nie wybacza – albo stosujemy się do Jej Zasad (i w nagrodę cieszymy się idealnym zdrowiem), albo… cierpimy.

Pojęłam to dopiero wtedy, gdy sama tego doświadczyłam. Wszelkie ludzkie wybiegi by naturę w taki lub inny sposób przechytrzyć mają przy tym BARDZO krótkie nogi…

Z biegiem lat cierpimy więc oczywiście coraz więcej, choć wcale nie jest to konieczne.

Naszym stanem naturalnym i wrodzonym jest bowiem zdrowie idealne. Przeciętne zdrowie fundujemy sobie sami. Mówmy jak jest. 🙂

P.S. Przygotowałam też checklistę zdrowia jako plik PDF.

Pobierz (klikając w niebieski guzik „Download”), wydrukuj, powieś w widocznym miejscu i niech Ci służy na zdrowie.

Przewlekłe, oczywiście! 😊

A może jest ktoś jeszcze, kto by też jej potrzebował? W takim razie wydrukuj dwa egzemplarze. Albo tyle, ilu jest potrzebujących. ❤️